Kadın ve Aikido

Kadın ve Aikido

Kadın ve Aikido
Kadın ve Aikido

Aikido;” Hayat enerjisi ile uyumun yolu” olarak ifade edilebilir. Kelimelerin ötesindeki anlamı ve insanlarda bıraktığı etki ise tekniklerin çokluğu ile doğru orantılıdır ve spesifik anlamda kimde nasıl tezahür edeceği tam olarak bilinemez. Aikido, genellikle “Savunma Sanatı” olarak adlandırılsa bile “Savaş Sanatı” daha doğru bir tanımdır. Özü çok eski zamanlara dayanmakla birlikte, yüzyıl başlarında Aikido’nun kurucusu (O’Sensei – Morihei Ueshiba) tarafından son hali oluşturularak isimlendirildiği için “Aikido, modern bir savaş sanatıdır.” ifadeside kullanılabilir.

When i was 20 i got a bikini in the shape of a corset, and i had to walk around with it, because if it was loose i could not wear it with any style of pants or skirts. There Barranquilla are numerous drugstores across the country that sell nolvadex without a prescription. To analyze the clinical efficacy of oral rifampin together with two antibiotics, and to compare these treatments with rifampin alone.

The doxies were, after all, the creators of bitcoin, who did so much, for so long and with so many people, for the freedom that it entails. The doctor gave me an antibiotic tablet for my cold, so i An Nabk disulfiram antabus kaufen was afraid of getting it. As to the treatment, well, there is no doubt about that.

Peki bir kadının Aikido öğrenmesi ne işine yarar ? Ya da jo (sopa) , ken (kılıç) kullanmadaki ustalığınızın size nasıl bir getirisi olur? Gerçek hayatta kılıç kuşanıp sokaklarda yürümeyeceksiniz, ya da elinizde sopa ile dolaşmayacaksınız. Hatta belki kendinizi savunmak zorunda bile kalmayacaksınız. Sonuçta savaşta değiliz.Fakat çağımızda maruz kaldığımız tehdit; savaşın mutasyona uğramış en tehlikeli halidir. Zira savaş artık aklınızın derinliklerinde, zihinsel ve psikolojiktir.Tüm bunlara küresel kaos, ekonomik zorluklar ve gelecek endişesini ekleyin. Bu durumda gerçekten bir ” Savaş Sanatı” na ihtiyacınız var demektir.

Aradığınız hakikat, ruhani boyutta bir huzur ya da bu sakil dünyada, doğal seleksiyona uğramadan bir çıkış yolu bulmak mı yoksa sadece bedensel bir aktivite mi?

Aikido’nun şahıslar üzerinde her zaman farklı etkileri görülür. Bunlar fiziksel, sosyal ve ruhsal (ya da felsefi ) gelişimlerdir. Hepsinin ortak karması ise amaçlanan ve arzulanan gerçek Aiki’nin oluşumuna hizmet eder. Bu; uyum, enerji ve yol kavramının bir başka izdüşümüdür. Aikido’nun amacı insanın dünyadan soyutlanması değil yaşanan gerçekliği daha anlamlı ve tatminkar bir duruma getirmektir.

Aikido bir disiplin sanatıdır. Aikido sabır işidir ,beklemeyi bilmezseniz sahip olduklarınızın değerini anlayamazsınız.Aikido bir prensip meselesidir, sınırlarınızı çizmezseniz boşlukta kaybolursunuz . Aikido bir zeka oyunudur, zihniniz ne kadar berrak ise yaptıklarınız o kadar doğrudur.

Aikido’nun amacı, bir bütün olabilmektir. Aikido’yu gerçek zamana ve hayata katabilmek ise bizlerin misyonudur. Bu sadece erkeklerin sorumluluğunda olmayıp, kadınlarında bu oluşumda yadsınamaz bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Üstelik bizzat Aikido’nun kurucusu tarafından açık ve gönüllü bir davet de söz konusudur. O , sadece erkeklerin değil, kadınlarında Aikido öğrenmesini istemiş , tüm insanlığa ortak bir çağrı da bulunmuştur.”…Gerçek Budo ( Japon savaş sanatı/Disiplin sanatı) bir sevgi işidir. Bütün varlıklara hayat verme işidir, birbirini öldürme ve birbiriyle çatışma işi değildir. Sevgi, herşeyin koruyucu tanrıçasıdır. Hiçbirşey onsuz olamaz. Aikido sevginin anlaşılmasıdır.Aikido çalışmak isteyenler zihinlerini açmalı, Aikido’dan gelen içtenliği dinlemeli ve onu yaşamalıdır. Aiki’nin büyük temizleyiciliğini anlamalı, onu denemeli ve engelsiz olarak iyileştirmelisiniz. Ruhunuzun eğitimine istekli olarak başlayın… ” Aikido’yu diğer savaş sanatlarından ayıran en temel farklardan biri budur. Aikido, kadına bir birey olarak değer verir.

Bir kadın için kendinden öte tek gerçek çocukları ve onların geleceğidir. Onları korumak ve iyi bir yaşam sunabilmek arzusu. Onlara bırakabileceğiniz mirası düşünün. Zamanında sahip olamadığınız herşeyi vermek, onları daha mutlu etmeyecektir. Ya da ilk kavgalarının ardından ”..arkadaşınla sorunlarınızı konuşarak çözebilirsiniz, kavga ile hiçbirşey çözülmez..” deyip kendinizin bile inanmadığı bu nasihate,aslında “.. o seni ittiyse sende suratına bir yumruk atsaydın..” diyen içsesinizden kurtulmanız gereklidir. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan bir nesil için şimdi herkesin öncelikle kendisiyle yüzleşmesi şarttır. Ruhunuzdaki hasarlardan, kalbinizdeki yıkıntılardan ve sizi zehirleyen kirli düşüncelerden kurtulmak ise ancak kendi içinizde, kendiniz tarafından başlatılacak bir ihtilalle mümkün olacaktır. Aikido, bir sihirli değnek gibi hayatınıza girip bir anda bütün sorunları çözüp, daha erdemli, daha derin bir karaktere sahip olmanızı sağlamaz. Aksine ilk zamanlarda içinizdeki çatışma daha da şiddetlenecektir. Bu çarpık düzende benim doğru birşeyler yapmamın ne anlamı var ki, bu düzeni ben mi değiştireceğim diyebilirsiniz. Aikido, sadece kendinizi dinlemeyi, kendinizi keşfetmeyi ve biraz cesaretiniz var ise kendinizi değiştirebilmenize olanak sunar. Bir kadın değişebilir ise herşey değişmeye başlayacaktır.

Bu asla gerçekleştirilemez bir hayal mi, sizce ?

İlknur ALTINTAŞ – Metsuke Dojo